Image for AOLW49912D-W-24V is not available
AOLW49912D-W-24V
DigiKey Part Number
1885-AOLW49912D-W-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOLW49912D-W-24V
Description
22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch 3PST-2NC/1NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Mushroom
Series
Color - Actuator/Cap
White
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
On-Off, Off-On
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
110 V