SDR-480-24
DigiKey Part Number
5390-SDR-480-24-ND
Manufacturer
Antaira Technologies
Manufacturer Product Number
SDR-480-24
Description
Antaira SDR-480-24 - 480 Watt Se
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
Antaira Technologies
Current - Output (Max)
20A
Series
Power (Watts)
480W
Packaging
Retail Package
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.06" L x 3.37" W x 4.93" H (128.5mm x 85.5mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CB, CE, cULus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
370V