20538-061E-01
DigiKey Part Number
5378-20538-061E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20538-061E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20538-061E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20538-061E-01
Description
MINIFLEX 3-BFN LONG ACT 61P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
I-PEX
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
61
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.035" (0.88mm)