20374-R20E-31
DigiKey Part Number
5378-20374-R20E-31TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20374-R20E-31CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20374-R20E-31DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20374-R20E-31
Description
CABLINE-SS RECEPTACLE, 20P
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Insulation Color
Black
Insulation Height
0.051" (1.30mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Features
Shielded, Solder Retention
Voltage Rating
100VAC