S12IS24-2WH2
DigiKey Part Number
3986-S12IS24-2WH2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12IS24-2WH2
Description
DC DC CONVERTER 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 83mA 11.4V - 12.6V Input
Category
Current - Output (Max)
83mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Case
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
80 ~ 88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Module
Voltage - Input (Min)
11.4V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.39" H (19.6mm x 7.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
12.6V