M80-4121042P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Harwin Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Harwin’s Company Overview
M80-4121042P
DigiKey Part Number
M80-4121042P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4121042P
Description
CONN FEMALE VERT 10POS
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.7mm, 7.98mm
Number of Positions
Features
Mating Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
120V
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose, Military
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)