M50-4904045 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Surface Mount 80 position 0.050" (1.27mm)
Harwin’s Company Overview
M50-4904045
DigiKey Part Number
M50-4904045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-4904045
Description
CONN HEADER SMD 80POS 1.27MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M50-4904045 Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Insulation Height
0.224" (5.69mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact