M50-3630842
DigiKey Part Number
952-3611-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3630842
Description
CONN HEADER SMD 8POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 8 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3630842 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mated Stacking Heights
3.60mm, 5.10mm, 5.90mm