M50-3630242R
DigiKey Part Number
952-3933-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3933-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3933-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3630242R
Description
CONN HEADER SMD 2POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3630242R Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Brass
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch - Mating
Features
Pick and Place
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mated Stacking Heights
3.9mm, 5.3mm, 6.08mm, 6.18mm, 7mm