M50-3501342
DigiKey Part Number
M50-3501342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3501342
Description
CONN HDR 1.27MM 26POS
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.050" (1.27mm)
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.248" (6.30mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
3.2mm, 4.6mm, 5.4mm, 5.5mm, 6.23mm