M50-3150342
DigiKey Part Number
M50-3150342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3150342
Description
CONN SOCKET 1.27MM 6POS
Detailed Description
6 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3150342 Models
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Mated Stacking Heights
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Current Rating (Amps)
1A
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)