M22-5321146P
DigiKey Part Number
M22-5321146P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M22-5321146P
Description
CONN HEADER SMD 22POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 22 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
4.6mm, 6.8mm