M22-2035046 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 258
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.079" (2.00mm)
Harwin’s Company Overview
M22-2035046
DigiKey Part Number
M22-2035046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M22-2035046
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
1A per Contact