M20-7822042
M20-7822042
Harwin’s Company Overview
M20-7822042
DigiKey Part Number
952-2831-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7822042
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M20-7822042 Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
11.04mm, 12.63mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V