HDS124-101MTR
DigiKey Part Number
5843-HDS124-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDS124-101MTR
Description
SHIELDED DRUM CORE INDUCTOR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 310mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
310mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)