MOT12N65F
DigiKey Part Number
6415-MOT12N65F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT12N65F
Description
MOSFET N-CH 650V 12A 0.56 To220F
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 12A 42W Through Hole TO-220F
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37.5 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
42W
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 6A, 10V