MBR40200A
DigiKey Part Number
6415-MBR40200A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR40200A
Description
DIODE ARR SCHOTT 200V 40A TO-220
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 40A Through Hole
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A
Manufacturer
Guangdong Inmark Electronics Co., Ltd.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
0.95 V @ 20 A
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V