MBR20100F
DigiKey Part Number
6415-MBR20100F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20100F
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 20A TO-220
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Through Hole
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Manufacturer
Guangdong Inmark Electronics Co., Ltd.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
0.85 V @ 10 A
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V