Image for GPHB210-1702A010R1BA is not available
GPHB210-1702A010R1BA
DigiKey Part Number
4217-GPHB210-1702A010R1BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPHB210-1702A010R1BA
Description
34POS HEADER MALE PIN BOARD TO B
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 34 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.228" (5.80mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Box
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A