94HAC10WT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Grayhill Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Grayhill Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch BCD Complement 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
94HAC10WT
DigiKey Part Number
94HAC10WT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
94HAC10WT
Description
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.225" (5.72mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD Complement
Washable
Yes
Number of Positions
10
Features
Sealed
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Plastic
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.390" (9.91mm)