94HAB16JT
DigiKey Part Number
GH7864-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
94HAB16JT
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Grayhill Inc.
Height Above Board
0.250" (6.35mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
J Lead
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
Yes
Number of Positions
16
Features
Sealed
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Plastic
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.390" (9.91mm)