Image for 78B07RAT is not available
78B07RAT
DigiKey Part Number
78B07RAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
78B07RAT
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.15A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 7 Position Through Hole, Right Angle Slide (Standard) Actuator 150mA 30VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Grayhill Inc.
Height Above Board
0.380" (9.64mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
7
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Body Material
Plastic
Voltage Rating
30VDC
Length
0.780" (19.81mm)