71MB30-01-1-03S
DigiKey Part Number
71MB30-01-1-03S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71MB30-01-1-03S
Description
SWITCH ROTARY 3POS 250MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 3 Position SP3T 250mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
250mA (AC/DC)
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
30 V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Part Status
Active
Actuator Length
9.53mm
Number of Positions
3
Angle of Throw
30°
Index Stops
Fixed
Contact Material
Silver Alloy
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
Solder Lug
Circuit per Deck
SP3T
Depth Behind Panel
19.33mm