Image for GP3042-6R8MLF is not available
GP3042-6R8MLF
DigiKey Part Number
2639-GP3042-6R8MLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP3042-6R8MLF
Description
FIXED IND 6.8UH 730A 60 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 730 µA 60mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)