24FP-103K is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Gowanda Electronics
In Stock: 0
Datasheet
100 µH Unshielded Molded Inductor 1.3 A 208mOhm Max Axial
24FP-103K
DigiKey Part Number
2639-24FP-103KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24FP-103K
Description
FIXED IND 100UH 1.3A 208 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
1.1A
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
DC Resistance (DCR)
208mOhm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Molded
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Axial
Inductance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)