121AT1503HC is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Gowanda Electronics
In Stock: 0
Datasheet
150 µH Shielded Toroidal Inductor 2.68 A 95mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
121AT1503HC
DigiKey Part Number
2639-121AT1503HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
121AT1503HC
Description
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
95mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
1MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
Radial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.950" Dia (24.13mm)
Current - Saturation (Isat)
4.8A
Height - Seated (Max)
0.550" (13.97mm)