059AT1003H is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
100 µH Shielded Toroidal Inductor 4.9 A 44mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder (Open)
059AT1003H
DigiKey Part Number
2639-059AT1003H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
059AT1003H
Description
FIXED IND 100UH 4.9A 44 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
44mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
2MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.100" Dia (27.94mm)
Current - Saturation (Isat)
8.2A
Height - Seated (Max)
0.475" (12.06mm)