BZX84C3V3
DigiKey Part Number
4786-BZX84C3V3TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZX84C3V3CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZX84C3V3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V3
Description
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 350 mW ±6.06% Surface Mount SOT-23
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C3V3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±6.06%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW