GT025N06AM6
DigiKey Part Number
3141-GT025N06AM6TR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-GT025N06AM6CT-ND - Cut Tape (CT)
3141-GT025N06AM6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT025N06AM6
Description
N60V,170A,RD<2.0M@10V,VTH1.2V~2.
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 170A (Tc) 215W (Tc) Surface Mount TO-263-6
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5058 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
215W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2mOhm @ 20A, 10V