G7K2N20HE
DigiKey Part Number
3141-G7K2N20HETR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-G7K2N20HECT-ND - Cut Tape (CT)
3141-G7K2N20HEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7K2N20HE
Description
N200V, ESD,2A,RD<0.7@10V,VTH1V~2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 2A (Tc) 1.8W (Tc) Surface Mount SOT-223
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
700mOhm @ 1A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.8 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
568 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.8W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V