T-P-S-MONO-14(R)
DigiKey Part Number
1939-T-P-S-MONO-14(R)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T-P-S-MONO-14(R)
Description
T MALE PLUG, 3.5MM X 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Mono Connector
Category
Industry Recognized Mating Diameter
Mfr
Number of Positions/Contacts
2 Conductors, 2 Contacts
Packaging
Bulk
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Connector Type
Phone Plug
Shielding
Unshielded
Gender
Male
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)