PR91G4333CCP-IMR6B
PR91G4333CCP-IMR6B
PR91G4333CCP-IMR6B
DigiKey Part Number
1939-PR91G4333CCP-IMR6B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR91G4333CCP-IMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 65 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR91G4333CCP-IMR6B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
Wire Leads
Input Type
Cord
Features
Ruggedized, IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.52" L x 2.25" W x 1.54" H (114.8mm x 57.1mm x 39.0mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CB, CE, cETLus, EAC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
4.33A
Standard Number
60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
65 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
150mW (Max)