MSRT10060AD
DigiKey Part Number
1913-MSRT10060AD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSRT10060AD
Description
DIODE MODULE GP 600V 100A 3TOWER
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 600 V 100A Chassis Mount Three Tower
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 A
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
Three Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
Three Tower
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A