MBRF20040
DigiKey Part Number
1913-MBRF20040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRF20040
Description
DIODE MOD SCHOT 40V 100A TO244AB
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 100A Chassis Mount TO-244AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 100 A
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 40 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-244AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
TO-244AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A