KBPC50005W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Through Hole KBPC-W
KBPC50005W
DigiKey Part Number
1913-KBPC50005W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KBPC50005W
Description
BRIDGE RECT 1P 50V 50A KBPC-W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 25 A
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-Square, KBPC-W
Technology
Standard
Supplier Device Package
KBPC-W
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
50 A