KBPC15005T
DigiKey Part Number
1913-KBPC15005T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KBPC15005T
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 15A KBPC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V QC Terminal KBPC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 7.5 A
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
QC Terminal
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-Square, KBPC-T
Technology
Standard
Supplier Device Package
KBPC
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
15 A