GA20JT12-247
DigiKey Part Number
1913-GA20JT12-247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GA20JT12-247
Description
TRANS SJT 1200V 20A TO247AB
Customer Reference
Detailed Description
JFET N-Channel 45 A 282 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3825pF @ 800V
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Resistance - RDS(On)
50 mOhms
Packaging
Tube
Power - Max
282 W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
175°C
FET Type
N-Channel
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1.2 kV
Package / Case
TO-247-3
Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0)
1 µA @ 1.2 kV
Supplier Device Package
TO-247-3
Current Drain (Id) - Max
45 A