FFC2A36-30-1-G-R
DigiKey Part Number
2073-FFC2A36-30-1-G-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2A36-30-1-G-R
Description
30W, 0.5MM, FFC CON, VERT, FLIP-
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A per Contact
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.205" (5.20mm)