FFC2A36-10-1-G-R
DigiKey Part Number
2073-FFC2A36-10-1-G-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2A36-10-1-G-R
Description
10W, 0.5MM, FFC CON, VERT, FLIP-
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Category
Cable End Type
Tabbed
Manufacturer
GCT
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A per Contact
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Natural
Height Above Board
0.205" (5.20mm)