PM400-14B
DigiKey Part Number
2967-PM400-14B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM400-14B
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 4.00" W x 1.56" H (177.8mm x 101.6mm x 39.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
16.67 A