PUC2418050D2BG
DigiKey Part Number
2166-PUC2418050D2BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUC2418050D2BG
Description
18V -5V DC/DC CONVERTERS ISOLATE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 18V -5V 90mA, 90mA 21.6V - 26.4V Input
Category
Current - Output (Max)
90mA, 90mA
Mfr
Power (Watts)
2.07 W
Series
Voltage - Isolation
6.2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)