FIN1740ESM.018.M
DigiKey Part Number
5953-FIN1740ESM.018.M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FIN1740ESM.018.M
Description
LINE FILTER 18A CHASSIS MOUNT
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Wye) EMC/EMI Line Filter 18 A 50/60Hz Single Stage Terminal Block
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
2.3 kV
Manufacturer
Finmotor
Current
18 A
Series
Frequency - Operating
50/60Hz
Packaging
Bulk
Applications
Medical
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, cURus, UL
Filter Type
Three Phase (Wye)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Configuration
Single Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
3.1 kV