Image for T140/106/25-3F3 is not available
T140/106/25-3F3
DigiKey Part Number
1779-T140/106/25-3F3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T140/106/25-3F3
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3F3 Ferrite Core Toroid Type Length Width 5.512" (140.00mm) Diameter 0.984" (25.00mm) Height
Category
Gap
Ungapped
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.903
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
382.0
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
Core Type
Toroid
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
Toroid 140 x 106 x 25
Finish
Uncoated
Material
3F3
Height
0.984" (25.00mm)
Diameter
5.512" (140.00mm)