Image for RM5/I-3F36-A160 is not available
RM5/I-3F36-A160
DigiKey Part Number
RM5/I-3F36-A160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM5/I-3F36-A160
Description
FERRITE CORE RM 160NH 3F36 2PC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3F36 Ferrite Core RM Type 0.587" (14.90mm) Length 0.484" (12.30mm) Width Diameter 0.421" (10.40mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
120.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.935
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
23.2
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
24.8
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
18.1
Supplier Device Package
RM 5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
3F36
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
160 nH
Height
0.421" (10.40mm)
Tolerance
±3%
Length
0.587" (14.90mm)
Gap
Gapped
Width
0.484" (12.30mm)