Image for RM4/I-3C90-A40 is not available
RM4/I-3C90-A40
DigiKey Part Number
RM4/I-3C90-A40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM4/I-3C90-A40
Description
FERRITE CORE RM 40NH 3C90 2PC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C90 Ferrite Core RM Type 0.433" (11.00mm) Length 0.386" (9.80mm) Width Diameter 0.421" (10.40mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
54.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.69
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
23.3
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
13.8
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
11.5
Supplier Device Package
RM 4
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
322.0
Material
3C90
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
40 nH
Height
0.421" (10.40mm)
Tolerance
±3%
Length
0.433" (11.00mm)
Gap
Gapped
Width
0.386" (9.80mm)