Image for RM14/I-3F3-A315 is not available
RM14/I-3F3-A315
DigiKey Part Number
1779-RM14/I-3F3-A315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM14/I-3F3-A315
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3F3 Ferrite Core RM Type 1.661" (42.20mm) Length 0.748" (19.00mm) Width Diameter 0.593" (15.05mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
89.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.353
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
70.0
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
198.0
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Supplier Device Package
RM 14
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
3F3
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
315 nH
Height
0.593" (15.05mm)
Tolerance
±3%
Length
1.661" (42.20mm)
Gap
Gapped
Width
0.748" (19.00mm)