Image for RM14/I-3C97-A630 is not available
RM14/I-3C97-A630
DigiKey Part Number
RM14/I-3C97-A630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM14/I-3C97-A630
Description
FERRITE CORE RM 630NH 3C97 2PC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C97 Ferrite Core RM Type 1.661" (42.20mm) Length 0.748" (19.00mm) Width Diameter 1.185" (30.10mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
180.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.353
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
70.0
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Supplier Device Package
RM 14
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
3C97
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
630 nH
Height
1.185" (30.10mm)
Tolerance
±3%
Length
1.661" (42.20mm)
Gap
Gapped
Width
0.748" (19.00mm)