PQ50/50-3C96
DigiKey Part Number
PQ50/50-3C96-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQ50/50-3C96
Description
FERRITE CORE PQ 3C96 2PC SET
Detailed Description
Uncoated 3C96 Ferrite Core PQ Type 2.008" (51.00mm) Length 1.260" (32.00mm) Width Diameter 1.969" (50.00mm) Height
Category
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.345
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Length (le) mm
113.0
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
PQ
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
PQ 50 x 50
Material
3C96
Height
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±25%
Length
2.008" (51.00mm)
Gap
Ungapped
Width
1.260" (32.00mm)