Image for P42/29-3D3-A630/N is not available
P42/29-3D3-A630/N
DigiKey Part Number
1779-P42/29-3D3-A630/N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P42/29-3D3-A630/N
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3D3 Ferrite Core P Type Length Width 1.669" (42.40mm) Diameter 0.579" (14.70mm) Height
Category
Gap
Gapped
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Permeability (µe)
130.0
Packaging
Bulk
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.259
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
68.6
Core Type
P
Effective Area (Ae) mm²
Supplier Device Package
P 42 x 29
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Material
3D3
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
1.669" (42.40mm)
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
630 nH
Height
0.579" (14.70mm)
Tolerance
±3%