Image for P30/19-3H3-E250 is not available
P30/19-3H3-E250
DigiKey Part Number
1779-P30/19-3H3-E250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P30/19-3H3-E250
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3H3 Ferrite Core P Type Length Width 1.181" (30.00mm) Diameter 0.370" (9.40mm) Height
Category
Gap
Gapped
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Permeability (µe)
66.0
Packaging
Bulk
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.33
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
45.2
Core Type
P
Effective Area (Ae) mm²
137.0
Supplier Device Package
P 30 x 19
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
116.0
Material
3H3
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
1.181" (30.00mm)
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
250 nH
Height
0.370" (9.40mm)
Tolerance
±3%